Organization Calendar (BCH Ice Dogs Minor Hockey)

PrintOrganization Calendar
<< PrevNov 10, 2019-Nov 30, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 10Nov 11Nov 12Nov 13Nov 14Nov 15Nov 16
Peewee Local - Mitchell 64th Annual Peewee Tournament (8947)
Bantam Rep - Bill Batten Tournament
Midget Rep - Regional Silver Stick Tournament
Peewee AE - Lucknow Legion Tournament
Peewee Rep - Rising Stars Tournament
Major Novice Rep - Grant Lee Memorial
Major Novice Local - Grant Lee Memorial
Bantam Rep
9:40 AM
vs. St. Mary's Rock
South Huron Recreation Centre (Exeter) [3]
Midget Rep
10:25 AM
@ Ayr Flames
Major Novice Rep & Major Novice Local
10:30 AM-11:30 AM
Power Skating
Atom Rep
11:30 AM-12:30 PM
Power Skating
Peewee AE
12:30 PM-1:30 PM
Power Skating
Peewee Rep
1:30 PM
vs. Listowel Cyclones
Bantam Local (1)
3:00 PM
vs. South Bruce Blades
Atom Local (1)
4:30 PM
@ Zurich Thunder
Peewee AE
4:30 PM-6:00 PM
Practice
Bantam AE
5:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
Atom Rep
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Midget AE
8:30 PM
@ Hanover Falcons AE
Major Novice Rep & Major Novice Local
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Minor Novice
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Initiation (1)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Goalie Clinic
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Atom AE
6:30 PM
@ Minto Mad Dogs AE
Atom Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee Local
7:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
Bantam Local (2)
8:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
Midget Rep
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam Local (1)
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Midget AE
8:00 PM
vs. Mitchell Meteors AE
Initiation (2)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom Local (2)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom Local (1)
6:30 PM
@ South Bruce Blades Blue
Available Ice
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee AE
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Peewee Rep
7:40 PM
@ South Bruce Blades
Midget AE
8:30 PM
@ Drayton Defenders
Bantam AE
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Midget Rep
6:15 PM
vs. Mount Forest Rams
Atom AE
6:30 PM
vs. Mitchell Meteors AE
Bantam Rep
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Peewee AE
7:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
Atom Local (1)
7:30 PM-8:30 PM
Practice
Midget AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Peewee Rep
11:00 AM
@ Dresden Jr. Kings
Major Novice Rep
5:00 PM
vs. Ilderton Jets
Major Novice Local
6:00 PM
vs. Elmvale Coyotes
Peewee Rep
6:00 PM
@ West Lorne Comets
Atom AE
7:00 PM
@ Howick Hornets
Peewee AE
10:00 AM
vs. Blyth/Brussels Crusaders
Major Novice Local
11:00 AM
@ South Huron Sabres
Major Novice Rep
12:00 PM
@ Norwich Knighthawks
Bantam Local (2)
12:30 PM-1:30 PM
Practice
Atom AE
1:30 PM-2:30 PM
Practice
Midget Rep
1:45 PM
@ Shelburne Wolves
Peewee Rep
2:00 PM
vs. South Kent Lightning
West Lorne Arena (West Lorne) [P8]
Atom Local (1)
2:15 PM
@ Kincardine Kinucks
Available Ice
2:30 PM-3:30 PM
Practice
Major Novice Local
3:00 PM
@ Ilderton Jets
Peewee Local
3:30 PM
vs. Listowel Cyclones Red
Major Novice Local
4:00 PM
vs. Blyth/Brussels Crusaders
Minor Novice
4:40 PM
@ Mitchell Meteors
Atom Rep
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Major Novice Rep
7:00 PM
vs. Twin Centre Stars
Bantam Rep
7:00 PM
@ Saugeen Shores Storm
Nov 17Nov 18Nov 19Nov 20Nov 21Nov 22Nov 23
Midget Rep - Regional Silver Stick Tournament
Peewee Rep - Rising Stars Tournament
Atom Local (1) - Bill Carnochan Memorial
Bantam AE - Exeter Tournament
Midget AE - Regional Silver Stick
Peewee Rep
12:00 PM
vs. Central Perth Predators
Initiation (1)
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Bantam Local (1)
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Peewee Rep
4:00 PM
vs. Dresden Jr. Kings
Bantam Rep
4:30 PM
vs. Kincardine Kinucks
Peewee Local
4:30 PM
@ Central Perth Predators
PERC [LPS26]
Atom Local (1)
4:30 PM
@ Goderich Sailors
Goderich MRC [LAW34]
Bantam AE
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Peewee AE
6:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
Midget AE
7:00 PM
@ Listowel Cyclones AE
Major Novice Rep & Major Novice Local
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Minor Novice
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Initiation (1)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Goalie Clinic
6:00 PM-7:30 PM
Steve McKichan Goalie Session BCH goalies only
Atom Rep
7:00 PM
vs. Hanover Falcons
Bantam Local (2)
7:00 PM
@ Central Perth Predators
PERC [LBS29]
Peewee Local
7:30 PM-9:00 PM
Practice
Midget Rep
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Available Ice
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam Local (1)
6:30 PM
vs. Listowel Cyclones
Atom Local (2)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Initiation (2)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Bantam AE
6:30 PM
@ Listowel Cyclones AE
Peewee Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee AE
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Bantam Rep
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Atom Rep
6:30 PM
@ Listowel Cyclones
Atom AE
6:30 PM
vs. Howick Hornets
Bantam Rep
6:30 PM
vs. Hanover Falcons
Atom Local (1)
7:30 PM-8:30 PM
Practice
Midget AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam AE
12:40 PM
@ Mooretown
Atom Local (1)
6:00 PM
vs. Ilderton Jets
Peewee AE
6:30 PM
@ Huron-Bruce Blizzard AE
Peewee Rep
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Bantam AE
8:00 AM
vs. Mount Brydges Cougars
Minor Novice
10:00 AM
@ Goderich Sailors
Major Novice Local
11:00 AM
@ Goderich Sailors
Goderich MRC [LNX52]
Major Novice Rep
11:00 AM
@ Goderich Sailors
Atom Local (1)
11:00 AM
@ Manvers Mustangs
Peewee Rep
12:00 PM
@ Saugeen Shores Storm
Initiation (1) & Initiation (2)
1:00 PM-2:00 PM
Shared Practice
Peewee Local
1:00 PM
@ Huron-Bruce Blizzard
Ripley [LPN50]
Atom Local (1)
1:00 PM
vs. Ilderton Jets
Peewee AE
2:00 PM-3:00 PM
Practice
Atom Local (2)
2:15 PM
@ Kincardine Kinucks 2
Bantam Local (1)
2:30 PM
@ Huron-Bruce Blizzard
Ripley [LBS62]
Atom Local (1)
3:00 PM
vs. Manvers Mustangs
Peewee AE
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Atom Rep
4:00 PM-5:00 PM
Practice
Atom Local (1)
5:00 PM
vs. Howick Hornets
Bantam Local (2)
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Midget Rep
6:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm
Bantam AE
6:30 PM
@ Petrolia Oilers
Nov 24Nov 25Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30
Atom Local (1) - Bill Carnochan Memorial
Bantam AE - Exeter Tournament
Midget AE - Regional Silver Stick
Atom Rep - Silver Stick
Bantam Local (1) - Lambton Shores Silver Stick (9559)
Atom Local (1) - Embro LL Tournament
Bantam AE
8:00 AM
@ South Huron Sabres
Initiation (1)
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Atom Rep
1:20 PM
vs. Shelburne
Peewee Rep
1:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm
Bantam Local (1)
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Major Novice Local
3:30 PM
@ Zurich Thunder
Bantam Rep
4:30 PM
vs. Walkerton Capitals
Midget Rep
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Major Novice Rep & Major Novice Local
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Minor Novice
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Initiation (1)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Goalie Clinic
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Bantam Local (1)
6:30 PM
@ South Bruce Blades
Atom Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee Local
7:30 PM
vs. Kincardine Kinucks 1
Midget AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam Local (2)
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget Rep
9:30 PM
@ Mt. Forest Rams
Atom Rep
6:15 PM
@ Kincardine Kinucks
Bantam Local (1)
6:30 PM
vs. Mitchell Meteors
Peewee Rep
7:30 PM
@ Mitchell Meteors
Atom Local (2)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Initiation (2)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom AE
6:50 PM
@ Mitchell Meteors AE
Atom Local (1)
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee AE
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Bantam AE
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Atom AE
6:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
Bantam Rep
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Atom Local (1)
7:30 PM
vs. Mitchell Meteors
Midget AE
8:00 PM
vs. Listowel Cyclones AE
Bantam AE
8:00 PM
@ Mt. Forest Rams
Atom Rep
10:10 AM
@ Mitchell Meteors
Atom Local (2)
10:30 AM
vs. Goderich Sailors
Atom AE
11:30 AM-12:30 PM
Practice
Atom Local (1)
12:00 PM
@ Embro Edge#2
Initiation (2)
12:00 PM-1:00 PM
CAPITALS VS BLUES
Initiation (2)
12:00 PM-1:00 PM
LEAFS VS BRUINS
Initiation (1)
12:00 PM-1:00 PM
CAPITALS VS BLUES
Initiation (1)
12:00 PM-1:00 PM
LEAFS VS BRUINS
Bantam Local (2)
12:30 PM-1:30 PM
Practice
Initiation (1)
1:00 PM-2:00 PM
BLACKHAWKS VS SABRES
Initiation (2)
1:00 PM-2:00 PM
BLACKHAWKS VS SABRES
Initiation (1)
1:00 PM-2:00 PM
PENGUINS VS DEVILS
Peewee AE
1:00 PM
@ Arthur Vipers
Arthur [PD4]
Initiation (2)
1:00 PM-2:00 PM
PENGUINS VS DEVILS
Bantam Rep
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Initiation (2)
2:00 PM-3:00 PM
OILERS VS AVALANCHE
Initiation (1)
2:00 PM-3:00 PM
OILERS VS AVALANCHE
Atom Local (1)
2:00 PM
vs. Norwich Knighthawks
Major Novice Local
2:00 PM
@ Kincardine Diggers
Minor Novice
3:00 PM-4:00 PM
LEAFS VS SENATORS
Minor Novice
3:00 PM-4:00 PM
JETS VS CANADIENS
Peewee Local
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Minor Novice
4:00 PM-5:00 PM
FLAMES VS OILERS
Midget Rep
4:30 PM-6:00 PM
Practice
Atom Local (1)
5:00 PM
vs. Tavistock Titans
Peewee Rep
5:30 PM
@ Kincardine Kinucks
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Printed from bchminorhockey.ca on Sunday, December 8, 2019 at 12:17 AM