Organization Calendar (BCH Ice Dogs Minor Hockey)

PrintOrganization Calendar
<< PrevNov 11, 2018-Dec 01, 2018Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 11Nov 12Nov 13Nov 14Nov 15Nov 16Nov 17
Grant Lee Memorial 7th Annual Novice Local Tournament
Novice Rep - Ryan O'Reilly Challenge Cup
Peewee Rep - Mitchell Peewee Tournament
Peewee AE - Mitchell Tournament
Peewee Rep - Lucknow Peewee Tournament
Novice Local - Grant Lee Memorial
Atom Local (1) - Regional Silver Stick (8427)
Bantam Rep - Langton MH Bantam/Midget Rep Tournament
Atom Rep
10:30 AM-11:30 AM
Power Skating
Atom Local (1)
11:30 AM-12:30 PM
Power Skating
Novice Rep
12:00 PM
@ Ilderton Jets
Atom Local (2)
12:30 PM-1:30 PM
Power Skating
Peewee Local (2)
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Peewee AE
3:00 PM-4:30 PM
Practice
Bantam AE
4:30 PM
vs. Shallow Lake Lakers
Bantam Rep
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Midget Rep
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Midget AE
8:00 PM
@ Hanover Falcons AE
Goalie Clinic
5:30 PM-7:00 PM
Steve McKichan Goalie School BCH goalies only
Initiation
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Tyke
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Goalie Clinic
7:00 PM-7:45 PM
Goalie Classroom Session with Steve Mc
Atom Local (1)
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee Local (2)
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Bantam Rep
7:15 PM
@ Walkerton Capitals
Walkerton [BR-A-55]
Midget Rep
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Peewee Local (1)
6:30 PM
vs. Listowel Cyclones 2 White
Bantam AE
7:45 PM
@ Listowel Cyclones AE
Novice Rep
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom Local (2)
6:00 PM
vs. Mitchell Meteors
Hensall Arena [LLA-W-13]
Peewee Rep
7:00 PM
vs. Minto Mad Dogs
Hensall Arena [PR-1-01]
Midget AE
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Novice Local
6:30 PM
vs. Mitchell Meteors 2
Bantam Local
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM
vs. Mitchell Meteors
Bantam AE
7:30 PM
@ Huron-Bruce Blizzard
Ripley [BR-C-31]
Bantam Rep
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Novice Local
5:00 PM
vs. Seaforth Stars
Atom Rep
6:00 PM
@ Goderich Sailors
Peewee AE
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Midget AE
8:30 PM
@ Central Perth Predators
Novice Local
9:00 AM
@ New Hamburg Huskies
Peewee Rep
9:00 AM
vs. Wingham Ironmen
Lucknow District Sports Complex (Lucknow) [1]
Bantam Rep
11:00 AM
vs. West Lorne Comets
Delhi [3]
Peewee Local (1)
12:00 PM
@ Goderich Sailors 1 Kinsmen
Goderich MRC [LLP-SC-17]
Novice Local
1:00 PM
@ North Middlesex (Parkhill) Stars
Initiation
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Peewee Local (2)
1:30 PM
@ Goderich Sailors 2 Scotiabank
Goderich MRC [LLP-SC-23]
Tyke
2:00 PM-3:00 PM
Practice
Novice Rep
3:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm
Bantam Rep
3:00 PM
@ Delhi Rockets AE
Delhi [7]
Peewee AE
3:05 PM
@ Arthur Vipers
Arthur [PR-4-07]
Atom Rep
4:00 PM-5:00 PM
Practice
Bantam Local
5:00 PM
vs. Mt. Forest Rams
Midget Rep
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Nov 18Nov 19Nov 20Nov 21Nov 22Nov 23Nov 24
Atom Local (1) - Regional Silver Stick (8427)
Bantam Rep - Langton MH Bantam/Midget Rep Tournament
Midget AE - Regional Silver Stick (8424)
Bantam AE - South Huron AE Tournament
Novice Rep - Novice Tournament
Bantam Rep - Clinton Optimist Tournament
Bantam Local - Clinton Optimist Tournament
Atom Local (2) - Aaron Yeck Memorial Tournament
Bantam Rep
10:00 AM
vs. Belmont
Delhi [10]
Atom Rep
10:30 AM-11:30 AM
Power Skating
Peewee Rep
11:30 AM-12:30 PM
Power Skating
Novice Rep
11:30 AM
@ Saugeen Shores Storm
Peewee Local (1)
12:30 PM-1:30 PM
Power Skating
Peewee Local (2)
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Peewee AE
3:00 PM
vs. Arthur Vipers
Hensall Arena [PR-4-12]
Bantam AE
4:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
Available Ice
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Midget AE
6:00 PM-7:30 PM
Practice
Goalie Clinic
5:30 PM-7:00 PM
ALL GOALIES
Tyke
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Initiation
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom Local (1)
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee Local (1)
7:00 PM
vs. Central Perth Predators
Bantam Local
7:00 PM
@ Minto Mad Dogs
Palmerston Arena [LLB-S-076]
Bantam AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget Rep
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Peewee Local (2)
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom Local (2)
6:00 PM
vs. Seaforth Stars
Hensall Arena [LLA-W-14]
Peewee Local (1)
6:00 PM
@ Blyth-Brussels Crusaders
Peewee Rep
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Midget AE
8:30 PM
vs. Listowel Cyclones AE
Hensall Arena [MR-C-07]
Novice Local
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Bantam Local
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM
vs. Kincardine Kinucks
Bantam Rep
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget AE
9:10 AM
vs. Petrolia Oilers
Bantam AE
11:30 AM
vs. South Huron Sabres
Novice Rep
1:00 PM
@ Belmont Rangers
Millbrook [1]
Bantam Rep
6:00 PM
vs. Twin Centre Stars
Midget AE
6:30 PM
vs. Mitchell Meteors
Bantam AE
8:00 AM
vs. Lambeth Lancers
Novice Rep
9:00 AM
vs. Millbrook Stars
Millbrook [2]
Atom Local (2)
10:00 AM
vs. Hespeler
Atom Rep
11:00 AM
@ Hanover Falcons
Atom Local (1)
2:00 PM
@ Kincardine Kinucks 1
Tiverton Arena [LLA-W-50]
Atom Local (2)
2:00 PM
@ Barrie
Novice Rep
2:00 PM
@ Mariposa Lighting
Millbrook [3]
Bantam AE
3:00 PM
@ Mount Brydges Cougars
Peewee AE
3:30 PM
@ Huron-Bruce Blizzard AE
Ripley [PR-4-23]
Peewee Rep
4:35 PM
@ Kincardine Kinucks
Midget AE
5:20 PM
@ Mount Brydges Cougars
Nov 25Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30Dec 01
Midget AE - Regional Silver Stick (8424)
Bantam AE - South Huron AE Tournament
Novice Rep - Novice Tournament
Bantam Rep - Clinton Optimist Tournament
Bantam Local - Clinton Optimist Tournament
Atom Rep - Silver Stick
Bantam Local - Lambton Shores Silver Stick
Atom Rep
9:00 AM
vs. Hanover
Peewee Local (2)
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Peewee AE
3:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard AE
Hensall Arena [PR-4-15]
Bantam Rep
5:30 PM-7:00 PM
Practice
Midget Rep
8:30 PM
@ Listowel Cyclones
Goalie Clinic
5:30 PM-7:00 PM
Steve McKichan Goalie School BCH goalies only
Initiation
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Tyke
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Peewee AE
6:30 PM
@ Listowel Cyclones AE
Goalie Clinic
7:00 PM-7:45 PM
Goalie Classroom Session with Steve Mc
Atom Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Peewee Local (2)
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Peewee Rep
7:40 PM
@ Minto Mad Dogs
Harriston CC [PR-1-29]
Bantam AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget AE
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Midget Rep
9:00 PM
@ Minto Mad Dogs
Harriston CC [MR-A-41]
Peewee Local (1)
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Bantam Rep
7:45 PM
@ Listowel Cyclones
Novice Rep
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Peewee Local (2)
6:00 PM
@ Blyth-Brussels Crusaders
Atom Local (2)
6:00 PM
vs. Zurich Thunder
Hensall Arena [LLA-W-16]
Bantam AE
7:00 PM
@ Drayton Defenders
PMD Arena [BR-C-24]
Peewee AE
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Peewee Rep
7:30 PM
@ South Bruce Blades
Midget AE
8:30 PM
@ Drayton Defenders
PMD Arena [MR-C-29]
Midget Rep
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Novice Local
6:30 PM
vs. Mitchell Meteors 1
Bantam Local
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Atom Local (1)
7:30 PM-8:30 PM
Practice
Bantam Rep
8:00 PM
vs. Mitchell Meteors
Hensall Arena [BR-A-02]
Atom Rep
8:25 PM
@ Mount Forest
Peewee AE
6:30 PM
vs. Mitchell Meteors AE
Bantam Rep
7:30 PM
@ Goderich Sailors
Goderich MRC [BR-A-09]
Novice Rep
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Atom Rep
9:05 AM
vs. Listowel
Atom Local (1)
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Atom Local (2)
11:00 AM
vs. Kincardine Kinucks 1
Hensall Arena [LLA-W-09]
Peewee Local (2)
12:00 PM
vs. Central Perth Predators
Hensall Arena [LLP-SB-15]
Initiation
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Peewee Local (1)
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Tyke
2:00 PM-3:00 PM
Practice
Novice Local
3:00 PM
vs. Minto Mad Dogs
Atom Rep
4:00 PM-5:00 PM
Practice
Peewee Rep
4:15 PM
@ Saugeen Shores Storm
Bantam AE
5:00 PM
vs. Listowel Cyclones AE
Midget Rep
6:30 PM
vs. South Bruce Blades
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
View AllOur Sponsors
Social Networking
Follow Us On
Visit BCH Ice Dogs Minor Hockey on Facebook
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Printed from bchminorhockey.ca on Thursday, November 15, 2018 at 6:05 PM